Bizden Haberler

Derneğimiz, “Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemek İçin Ortaklık Ağı”na üye olarak katılmıştır.

Haklarımız

Çocuk Hakları Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilmiştir.

Görsel Galeri

Derneğimiz tarafından hazırlanan kısa film, animasyon, kamu spotu ve diğer görsel üretimleri buradan izleyebilirsiniz.


   Güncel Etkinlikler:

Sur Çocuk Festivali Fikri 7-11 Haziran 2019
Önce Çocuklar Derneği olarak siz çocuklar için yaptığımız proje uygulamaları döneminde bizim gibi çocuk odaklı çalışan birçok kurum ve kuruluşla çalışma ve buluşma imkanı bulduk. Bu kurumların çalışmaların bir arada yapıldığında etki gücünün çok daha büyük olacağı fikrimizi; Öncelikle birlikte çalışma yürüttüğümüz ve birbirimizin gönüllüsü olduğumuz Ma Music Center, Amed Şehir Tiyatrosu ve Zarok TV ile paylaştık.

Fikrimiz bu kurumlardan büyük bir destek alınca bunu; Rengarenk Umutlar Derneği, Lotus, ÇocukÇA, Ekoloji Derneği, DSM, MedDER, Laleş Sanat Evi, Amidart Kültür&Sanat Topluluğu, Anadolu Kültür, ZimZim, ICC, Ortadoğu Sinema Derneği ve Diyarbakır Ticaret Odası ile paylaştık ve onlardan da aynı yanıtı aldık. Bu heyecanla görüştüğümüz; Diyarbakır Sur Belediyesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, festivalimize etkinlikleri ile katılarak güç verdiler. Etkinliklerimize ev sahipliği yaptılar ve festivalimizi desteklediler. Böylelikle Kollektif bir ruhla 5 günlük bir festival programını siz çocuklarımızın ilgisine ve beğenisine sunma imkanı bulduk. Bu birlikte çalışma biçiminin kentimizdeki tüm çalışmalara ışık tutacağına inanıyoruz.

Bütün çocuklar festivalimize davetlidir.

Ayrıca çocuklarımızın ebeveynleri ve diğer yetişkinler de yoğun ve travmalı yaşamlarından sıyrılarak çocukların masum, renki ve neşeli dünyasına sanatla, edebiyatla, doğayla, bilimle akma imkanını da birlikte getiriyor.

Gelin çocukların kahkahalarında buluşalım!

7-11 HAZİRAN FESTİVAL PROGRAMI.PDF


Renk Çalışması – Kolaj/Geri Dönüşüm/Heykel Atölyesi 9 Şubat – 2 Mart 2019
Anadolu Kültür ve “Kompentenz Interkulturelle Jugendhilfe”‘in, “Çocuk Çalışmaları İçin Destek Programı” kapsamında desteklenen ve Neşe Toprak tarafından 5 hafta süren, Renk Çalışması, Kolaj Atölyesi, Geri Dönüşüm Atölyesi ve Heykel Atölyesi projeleri tamamlandı.


Masal Etkinliği Mart&Nisan 2019
Önce Çocuklar Derneği olarak, Mart ve Nisan ayları içerisinde, her Cumartesi günleri Masal Etkinliği yapıldı. Etkinliklerde Kürtçe ve Türkçe masal anlatımı ve yazımı yapıldı. Etkinliğe katılan gönüllü eğitmenlere, Ma Music Center ve Amidart‘a, desteklerinden dolayı teşekkürler.


Çocuklarla Felsefe Atölyesi 16-18 Nisan 2019
Çocuk Katılımı İçin Mikro-Fon Programı tarafından finanse edilen Çocuklar İçin Felsefe Atölyesi, 16-18 Nisan 2019 tarihlerin arasında Dicle Fırat Koleji‘nden de 100 çocuğun katılımı ile, Onur Bakır’ın Eğitmenliği, Aslan Aydoğan, Serdal Aman, Adar Bozaner, Nergiz Çelebi, Evin Dülek, Velat Tayfur, Devrim Demir ve Serhat Nazlıer ‘in kolaylaştırıcılığı ile, Dicle Fırat Koleji’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdik. Çocuklarla Akran Zorbalığı, Çevre Bilinci, Çocuk Hakları, Çocuk katılımı, Sosyal Medya Riskleri üzerine atölyeler gerçekleştirdi.


Çocuk OrkestrasıDoğal Ritim Orkestrası
Derneğimizin belirlediği 50 çocuğun, Eylül 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleşen müzik atölyesi 5 ay sürdü. Ma Music Center tarafından gerçekleştirilen Müzik atölyesi sonucu olarak, Ma Music Center‘in 2. Yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleşen Çocuk Orkestrası ve Doğal Ritim Orkestrası içerisinde yer aldı.


Bu muazzam emeklerinden ve işbirliğinden dolayı teşekkürler Ma Music Center Ailesi. Birlikte çalışmak çok keyifli, çocukların senedeki heyecanı ve keyfi görülmeye değerdi.

Hakkım VarMafê Min Heye
Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin mülteci, engelli ve çalıştırılan çocukların hakları ile ilgili maddelerini hatırlatan “Hakkım Var – Mafê Min Heye” adlı videoyu sizlerle paylaşıyoruz.


Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırladığımız videonun, çocuk haklarının güçlendirilmesine katkı sunacağına inanıyoruz.

»Derneğimize destek olabilirsiniz.

Dilerseniz derneğimize sağdaki "Bağış Yapın" butonuyla bağışta bulunabilir, çalışmalarımıza siz de katkı sağlayabilirsiniz.

Bağış Yapın

»Hakkımızda

Hakkımızda

Önce Çocuklar Derneği, çocuk hakları sözleşmesi çerçevesinde çocukların psiko-sosyal, kültürel-sanatsal gelişimi ve dilsel, zihinsel ve fiziksel gelişimine yönelik çalışmalar yapmak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile 2017 yılında Diyarbakır’da kurulmuştur. Dernek, kültür ve sanat

Daha fazla oku

Ȃocuklara Dair..

Bir yüzyıl, çocukların hiçbir hakka sahip olmamalarıyla başlayıp, çocukların en güçlü kanuni araçlar yoluyla onların haklarını sadece tanımakla değil korumakla da sonlanmaktadır.

Carol Bellamy UNICEF Genel Direktörü

Eğer bir gün yolunuzu kaybederseniz bir çocuğun gözlerinin içine bakın; çünkü bir çocuğun bir yetişkine öğretebileceği her zaman üç şey vardır: Nedensiz yere mutlu olmak, her zaman meşgul olabilecek bir şey bulmak ve elde etmek istediği şey için var gücüyle dayatmaktır.

Paulo Coelho Yazar

Ȃocuklardan

Bilim atölyelerinde yapılan çalışmaları, çocuklar resim çizerek anlattılar.